Wnuczka zamordowanego Posła II Rzeczypospolitej w Forcie

Wczoraj, w towarzystwie pracowników IPN, odwiedziła Fort III w Pomiechówku Pani Wanda Mosakowska, wnuczka zamordowanego w Forcie posła na Sejm II Rzeczypospolitej - Pana Juliana Łabędy. W Forcie uwięziona została cała rodzina Państwa Łabędów: żona Juliana - Łucja oraz ich córki: Eulalia i Halina – matka Pani Wandy. Pan Julian Łabęda został skazany na karę śmierci i powieszony w zbiorowej egzekucji 31 maja 1943 r. Jego żona i córki przeszyły przez obozy koncentracyjne w Majdanku oraz Ravensbrück i powróciły po wojnie do Nowego Dworu.

Pani Wanda Mosakowska uczestniczyła także w prowadzonym przez IPN projekcie notacji filmowych świadków historii, opowiadając o losach swoich najbliższych. Udostępniła również wiele rodzinnych pamiątek. Była to jej pierwsza wizyta w miejscu śmierci jej dziadka.

Co ciekawe Biblioteka Sejmowa podaje niewłaściwą datę śmierci Pana posła Łabędy oraz nie wskazuje, że został zamordowany w Forcie III w Pomiechówku (vide: https://bs.sejm.gov.pl/F?func=find-b&request=000000884&find_code=SYS&local_base=ARS10).

Na zdjęciu Pani Wanda Mosakowska (z lewej) w towarzystwie Pani Doroty Grzechocińskiej z IPN.