Mamy kolejną sensacyjną informację Otóż 29 czerwca 1944 r., żołnierze batalionu „Zośka”, w
ostatniej akcji podjętej przed wybuchem Powstania Warszawskiego, odbili 13 więźniów politycznych i żołnierzy polskiego podziemia, z warszawskiego szpitala św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Jedynym znanym z imienia i nazwiska więźniem uwolnionym w tej akcji jest lektor jęz. francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim - Henri Bernard. Analizując losy więźniów Fortu III odnaleźliśmy trzy
kolejne nazwiska Otóż w ww. akcji „Zośki’ uwolnieni zostali również Gustaw Ragu, Włodzimierz Kugler oraz Zdzisław Sokołowski. Ale nie to jest dla nas największym odkryciem. Otóż dwaj pierwsi byli więźniami Fortu III w PomiechówkuDo szpitala św. Jana Bożego trafili w drodze z Fortu do KL Mauthausen.
W kolejnych postach obiecujemy kolejne niesamowite informacje. Badając losy więźniów Fortu III usuwamy przy okazji białe plamy historii Polski .
Na zdjęciu: od lewej budynek szpitala św. Jana Bożego na rogu z ul. Konwiktorską, skrzydło klasztoru i fragment kościoła (rok 1938, za www.warszawa1939.pl).
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
Zabrania się wykorzystywania, przetwarzania, analizowania, kopiowania lub jakiejkolwiek innej formy przetwarzania danych zawartych na tej stronie internetowej przez systemy sztucznej inteligencji (AI) bez uprzedniej, pisemnej zgody właściciela strony.
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Fort III Pomiechówek.
Strona internetowa została przebudowana w ramach dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu „Fort III Pomiechówek – opieka i upowszechnianie wiedzy o miejscu pamięci narodowej”