Ojciec i syn

Dzięki pani Dorocie Lutomirskiej Baza Więźniów Fortu III w Pomiechówku wzbogaciła się właśnie o nowe zdjęcia. Są na nich: ojciec pani Doroty – Zbigniew Tomaszewski oraz dziadek pani Doroty - Edmund Tomaszewski. Obaj zostali w dniu 22 marca 1944 r. aresztowani przez gestapo, za działalność w AK. Razem z nimi aresztowani zostali dwaj inni członkowie organizacji z Zakroczymia: Jan Chilicki i Mieczysław Bielawski. Wszyscy zostali przewiezieni do Fortu III w Pomiechówku. Pan Edmund tak opisał pobyt w Forcie: Ciemne lochy pod ziemią to cele, w których przebywało przeciętnie 70 więźniów. Brak powietrza, światła a zarazem masy robactwa doprowadzały przebywających do rozpaczliwego stanu. Podczas posiłków szczuto więźniów olbrzymimi psami, które robiły długo nie gojące się rany. Brak opieki lekarskiej doprowadzał do rozszerzania się chorób zakaźnych. Głównymi metodami wydobywania zeznań było: bicie grubymi kołkami, bicie batem ze skóry, przykuwanie do ściany, ogólne bicie i kopanie, bez kontrolowania gdzie spada cios. „Straszne były chwile kiedy dzicz gestapowska wpadała pijana do celi bijąc wszystkich bezlitośnie pałkami”. W takich okolicznościach wielu więźniów przyznawało się nawet do niepopełnionych czynów.

Po dwóch miesiącach tortur Zbigniew Tomaszewski wraz z ojcem i ponad 50 innymi więźniami przetransportowani zostali do KL Stutthof. Przeżyli i spisali swoje wspomnienia. Część z nich zachowała się do dziś.

Na zdjęciu Edmund Tomaszewski z żoną Czesławą i dziećmi: Zbigniewem i Urszulą (około 1934 r.). Więcej zdjęć - w zakładce więźniów w Bazie Więźniów.